Ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej pary. W trakcie tej uroczystości należy zwrócić uwagę na różne kwestie. Jedną z najważniejszych jest wybór odpowiednich materiałów do dekoracji sali weselnej oraz kościoła.
Do tego celu często wykorzystuje się tiul – elegancki, delikatny materiał, z którego wykonuje się lekkie damskie ubrania. Warto dowiedzieć się więcej na temat wspomnianej tkaniny oraz możliwości jej wykorzystania w branży ślubnej.
Co to jest tiul?
Tiul jest materiałem zaliczanym do tkanin dekoracyjnych. To dzianina, którą wyróżnia lekkość oraz zwiewność. W zależności od rodzaju, tiulowe tkaniny mogą mieć różną gramaturę.
W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji klienci mogą nabyć materiały o gramaturze od kilku do nawet kilkudziesięciu gramów na metr kwadratowy.
Do wykonania tiulu używa się różnych materiałów. Najczęściej są to bawełna, nylon, jedwab oraz poliester. Rodzaj dzianiny wykorzystanej w procesie produkcyjnym tiulu wpływa na wygląd jego struktury.
W tym przypadku szczególną uwagę zwraca się na oczka tkaniny. Ich kształt może przypominać wielokąty. Nierzadko jest on zbliżony do rombu.
Wiele osób zastanawia się, do czego najczęściej wykorzystuje się tiul? Tę cienką i przezroczystą tkaninę wykorzystuje się do szycia odzieży na wyjątkowe okazje.
Często wykonuje się z niej suknie i welony ślubne. Panie w różnym wieku zakładają tiulowe sukienki i spódnice na różnego rodzaju uroczystości, np. studniówki, imprezy firmowe i rodzinne.
Rodzaje tiulu
Właściwości tiulu mogą być różne w zależności od typu tkaniny zastosowanej w procesie wytwórczym. Najpopularniejsze rodzaje tiulu to:
• tiul miękki – zwiewny materiał wyróżniający się elastycznością i przezroczystością. Ozdobna tkanina dodaje strojom i dekoracjom objętości. Na rynku można spotkać różnokolorowe modele z nadrukowanym cyfrowo wzorem;
• tiul welonowy – jak sama nazwa wskazuje, służy do produkcji welonów oraz woalek. Wykonane z tiulu welonowego części garderoby odznaczają się plastycznością i łatwością modelowania. Z drugiej strony są dość sztywne, a przez to wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne;
• tiul włoski – tkanina, z której powszechnie wykonuje się elementy ozdobne kreacji ślubnych i wieczorowych. Stosunkowo rzadko wykorzystuje się ją do wykonywania samych ubrań;
• tiul brokatowy – materiał cechujący się elastycznością i puszystością. Błyszcząca i mieniąca się wieloma kolorami powierzchnia nadaje całej kreacji niepowtarzalny wygląd;
• tiul muślinowy – wyróżnia go relatywnie niewielka transparentność w porównaniu do innych rodzajów tkanin tiulowych. Tego typu materiału nie da się modelować, nie można z niego stworzyć puszystych kloszy;
• tiul szyfonowy – klasyczna tkanina odznaczająca się plastycznością oraz odpornością na strzępienie. Można ją dowolnie marszczyć.
Poszczególne rodzaje tiulu znajdują powszechne zastosowanie w krawiectwie. Świetnie nadają się także do tworzenia rozmaitych dodatków dekoracyjnych uświetniających imprezy okolicznościowe.
Sprawdź pełną ofertę tiulu sukienkowego: https://www.yeda.pl/pl/140-tiul-sukienkowy
Zastosowanie tiulu w branży ślubnej
Tiul może być wykorzystywany w branży ślubnej na różne sposoby. Zwykle wykonuje się z niego:
• ozdobne elementy sukienek ślubnych;
• dodatki do bukietów ślubnych;
• dekoracyjne komponenty zaproszeń dla gości weselnych;
• dekoracje ścian i stołów znajdujących się w salach weselnych;
• ozdoby ławek w kościele.
Odpowiednio dobrane dodatki tiulowe są też często wykorzystywane przy wykonywaniu zdjęć w ramach sesji ślubnych. Doskonale wyglądają w kadrze.
Tiul jako element sukni ślubnych
Każda panna młoda w dniu swojego ślubu chce czuć się jak prawdziwa księżniczka. Tiulowe kreacje typu princessa świetnie spełniają ich oczekiwania.
W tym przypadku opadająca w dół tkanina z ozdobnymi ściegami tworzy wokół talii ozdobną otoczkę. Tiulowe dzianiny można także wykorzystać do ozdobienia skromniejszych sukienek poprzez nadanie objętości innym, lejącym się tkaninom.
Z tiulu wytwarza się nie tylko suknie ślubne, ale także inne elementy stroju panny młodej. Welon wykonany z tego materiału wyróżnia się ażurową budową. To zapewnia przyszłej mężatce możliwość swobodnej obserwacji otoczenia.
Tiulowe welony są giętkie i plastyczne. Z łatwością poddają się modelowaniu.
Tiul w bukietach ślubnych
Tiul to także doskonały materiał do ozdabiania bukietów ślubnych. Wiązanki weselne można udekorować tiulowymi taśmami na różnych wysokościach. Owinięte wokół kwiatów wstążki zapewniają wsparcie roślinom, wypełniając przestrzeń pomiędzy główkami.
W większości przypadków do dekorowania ślubnych wiązanek wykorzystuje się białe tasiemki. Czasem jednak lepiej jest zastosować wstążeczki w innych kolorach, które pięknie podkreślą ubarwienie kwiatów.
Tiul w zaproszeniach ślubnych
Narzeczeni przy zamawianiu ślubnych zaproszeń często decydują się na modele udekorowane elementami z tiulu. Mogą to być np. kartki przewiązane wzdłuż lub wszerz tiulową tasiemką.
Ozdobnymi wstążeczkami z tiulu można również otoczyć widniejące na zaproszeniach imiona i nazwiska państwa młodych oraz informacje o dacie i miejscu ślubu.
Dekoracje weselne z wykorzystaniem tiulu
Organizatorzy ślubów i wesel, a także zatrudniane przez nich osoby przykładają szczególną wagę do pięknego dekorowania sal weselnych. Często sięgają przy tym po eleganckie, modne dodatki z tiulu.
Materiał ten jest powszechnie wykorzystywany do ozdabiania ścian i sufitów. Upięte w kunsztowny sposób wstążki pięknie ozdabiają pomieszczenie, nadając mu niepowtarzalny klimat.
Tiulowe tkaniny świetnie sprawdzają się także jako ozdoba stołów i krzeseł. Z tej dzianiny nierzadko wykonuje się dekoracyjne obrusy i serwetki na odświętne stoły.
Tiul ze względu na swoją elastyczność i łatwość formowania doskonale nadaje się do tworzenia girland, którymi często ozdabia się np. samochody do przewożenia państwa młodych.
Tiul jako ozdoba kościoła w czasie ślubu
Pary planujące wzięcie ślubu kościelnego zazwyczaj decydują się na odpowiednie udekorowanie wnętrza świątyni. W tym przypadku tiul wykorzystuje się przede wszystkim do wykonania dekoracyjnych wstążek i kokard na ławki w kościele.
Tiulowymi dodatkami można także ozdobić klęczniki oraz posadzkę wzdłuż głównej nawy. Przy ozdabianiu kościoła na ślub zazwyczaj stosuje się białe bądź pastelowe dodatki.
Tiul w fotografii ślubnej – jak wykorzystać go w kadrach?
Zdjęcia ślubne stanowią dla państwa młodych i ich rodzin pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia. Nic zatem dziwnego, że profesjonalni fotografowie przywiązują szczególną wagę do właściwego przygotowania miejsca wykonywania sesji ślubnej.
Umieszczone w tle dodatki z tiulu pięknie prezentują się w kadrze, idealnie współgrając ze strojami nowożeńców. Dotyczy to m.in. specjalnych tiulowych pomponów, szali i kokard używanych do dekorowania ścian, sufitów i weselnych krzeseł.
Jak dbać o tiul?
Tiul jest bardzo delikatnym materiałem. Dlatego trzeba dbać o niego w szczególny sposób. Najlepiej prać go ręcznie w odpowiednio dobranym proszku do prania. Należy także – w miarę możliwości – wystrzegać się prasowania.
W razie pojawienia się konieczności wygładzenia tiulu należy ustawić żelazko na możliwie najniższą temperaturę. Przy prasowaniu należy zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie tiul nie będzie nadawał się do ponownego użytku.
Zapoznaj się również z: Przeglądem najpiękniejszych tkanin sukienkowych