Szyjąc odzież, jak na przykład bawełniane bluzy i koszulki, lub kupując materiał na pościel, ręcznik i inne akcesoria domowe – czy kiedykolwiek zwróciłaś uwagę na gramaturę materiału? A może tylko patrzysz na walory estetyczne, fason, kolor i nadruk? Sprawdź, co oznacza gramatura materiału, dlaczego jest ważna i jaka gramatura będzie najbardziej odpowiednia dla konkretnego produktu.
Choć może się wydawać, że przy zakupie ubrań lub tkanin do samodzielnego szycia jednym z ważniejszych aspektów jest ich estetyka, to jednak prawda jest taka, że przede wszystkim liczy się jakość i gramatura materiału.
Na pewno wiesz, że materiał powinien być trwały i odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne czy środki piorące. Dobrze też, żeby uszyte z niego ubrania były odporne na gniecenie. Większość z nas nie lubi prasowania. Wybierając materiał wysokiej jakości, możesz mieć pewność, że w trakcie użytkowania nie straci pierwotnej formy.
Co dokładnie oznacza gramatura materiału i jak ją obliczyć? Sprawdźmy!
Co oznacza gramatura materiału?
Czym jest gramatura materiału? Gramatura tkaniny to nic innego, jak ciężar jednego metra kwadratowego materiału, który jest wyrażony w gramach (g/m2). Jest ona związana z ilością włókien, jak również grubością i częstotliwością splotów.
Im wyższa gramatura materiału, tym produkt jest grubszy. Na przykład zasłona uszyta z tkaniny o wysokiej gramaturze będzie lepiej chronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.
Ale! Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku im cięższy materiał, tym lepszy. I tak np. do uszycia ubrań letnich – które powinny być lekkie i przewiewne – warto wybrać materiał o niskiej gramaturze. Tylko taki zapewni Ci odpowiedni poziom oddychalności, a co za tym idzie również komfortu.
Z kolei zimą postaw na materiały o większej gramaturze. W ten sposób ubrania będą bardziej zwarte i cieplejsze – idealne na chłodniejsze dni.
Podsumowując – wyższa gramatura oznacza, że do stworzenia konkretnego materiału użyto cięższych i grubszych włókien. Z kolei do niższej – włókien lżejszych i cieńszych.
Ciężar tkaniny rzadko kiedy ma związek z jego klasą! Materiał o niskiej gramaturze, który będzie przewiewny, może być równie wysokogatunkowy, jak tkanina o wysokiej gramaturze.
Zatem lekki bawełniany T-shirt lub lniana sukienka będą mieć niższą gramaturę niż wełna na cieplejszy sweter, jednak w obydwu przypadkach nie musisz się obawiać o jakość i trwałość.
- Skład surowcowy 100% SILKSzerokość 150 cmWykończenie wykończenie matGramatura 147 gr/m2Jednostka miary metrPrzepis prania Zalecamy delikatne czyszczenie chemiczne
Jaki wpływ na jakość materiału ma gramatura?
Sama gramatura NIE ZAWSZE wpływa na jakość tkaniny. Cieńszy materiał, a więc o niższej gramaturze, może być tak samo wysokiej jakości, jak materiał o wyższej gramaturze. Tak naprawdę liczy się rodzaj materiału. Bo czy można powiedzieć, że jedwab jest gorszej jakości niż wełna? Po prostu każdy z nich służy do czegoś innego i ma inne właściwości.
Tak samo bawełna – grubsza będzie bardziej odporna na uszkodzenie, ale jednocześnie mniej komfortowa w noszeniu w upalne dni. Z kolei cieńsza będzie przewiewna, ale jednocześnie bardziej prześwitująca. Tak więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.
Przyjmuje się, że do produkcji odzieży letniej odpowiednia będzie bawełna o gramaturze nie większej niż 160 g/m2. Tkaniny o gramaturze 160-220 g/m2 idealnie sprawdzą się do szycia ubrań takich jak bawełniane bluzy, mięsiste koszulki czy „polary”.
Są oczywiście pewne wyjątki. Wyższa gramatura bawełny = większa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc planujesz szyć koszulki z nadrukiem, dzięki którym możesz przedstawić własne projekty i kreatywność, lepsza będzie wyższa gramatura tkaniny bawełnianej tak, aby nie uległa zniszczeniu podczas znakowania.
Trzeba pamiętać, że np. sitodruk czy haft komputerowy mogą zniekształcić włókna cienkiej koszulki i dodać jej ciężkości, przez co nie będzie wyglądać efektownie.
Podsumowując – przy wyborze tkaniny duże znaczenie, o ile nie najważniejsze, ma gatunek, splot nici, wykończenie i wybarwienie. Nie należy więc kierować się wyłącznie gramaturą. Nie jest ona głównym wyznacznikiem jakości.
- Skład surowcowy 100% POLIESTERSzerokość 150 cmWykończenie wykończenie półmatGramatura 65g/m2Jednostka miary metrPrzepis prania Zalecamy delikatne czyszczenie chemiczne
SZYFON PLUMETI F014 OFF WHITE
Szyfon w kropeczki to idealna propozycja na sukienki, spódnice czy letnie bluzeczki w stylu boho. Jego miękka struktura i najwyższa jakość wykonania zapewnia komfort zarówno szycia, jak i późniejszego użytkowania.
20,85 zł
Jak obliczyć gramaturę tkaniny?
Wszystko odbywa się przy użyciu wagi i kalkulatora. Brzmi zbyt prosto? Ale tak właśnie jest! Wytnij fragment materiału, pamiętając, że musi być symetryczny. Teraz należy obliczyć jego powierzchnię w metrach kwadratowych – tu kłania się matematyka. Następnie należy zważyć wycięty fragment, a jego wagę wyrazić w gramach.
Wynik gramatury otrzymasz po podzieleniu wagi przez powierzchnię.
Przykład? Materiał w kształcie prostokąta o bokach długości 5 x 10 cm ma pole 0,005 m2.
Jeśli próbka zaważy 2 g – to gramatura materiału będzie wynosić 400 g/m2.
Uwaga! Ciemniejsze tkaniny zawsze będą mieć większą gramaturę niż jaśniejsze.
Dla ułatwienia możesz zajrzeć do Internetu, gdzie dostępne są narzędzia do sprawnego obliczenia gramatury materiału. To bardzo wygodne rozwiązanie!
- Skład surowcowy 50% Nylon, 50% RayonSzerokość 135 cmWykończenie wykończenie błyskIlość brzegów dwa brzegiJednostka miary metrPrzepis prania Zalecamy delikatne czyszczenie chemiczneZdobienie zdobioneSymetryczny brzeg Nie
13008
Wysokiej jakości koronka zdobiona wyróżniająca się niebanalnym wzorem oraz dekoracyjnymi detalami. Stworzona została z myślą o najbardziej wymagających kobietach, którym zależy na uzyskaniu wyjątkowej i efektownej stylizacji. Prezentowana koronka świetnie sprawdzi się jako baza ślubnej lub wieczorowej kreacji. Swój urok zawdzięcza znajdującym się na niej detalom. Odbijają one światło i rozświetlają materiał, a w konsekwencji przykuwają spojrzenia.
264,72 zł
Jaka jest najlepsza gramatura w zależności od tkaniny?
Przy wyborze materiału warto kierować się jego gramaturą – pamiętając jednocześnie, że większa wartość nie musi iść w parze z lepszą jakością.
Dla przypomnienia, bo wspominaliśmy o tym wcześniej – materiał o większej gramaturze będzie odporny i nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu w praniu. Jednocześnie może gorzej się układać i być mniej komfortowy w noszeniu.
Bawełna na lekkie koszulki, przewiewne bluzki itp.
W przypadku koszulek i zwiewnych bluzek najlepiej sprawdzi się tkanina bawełniana o gramaturze nie większej niż 150 g/m2. Z kolei na spódnice i sukienki wakacyjne odpowiednia będzie bawełna o gramaturze do 200 g/m2.
Bawełna na cieplejsze bluzy dresowe
Bawełniane bluzy powinny mieć gramaturę 160-220 g/m2. Im cięższy materiał, tym bluza będzie cieplejsza. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.
Chcesz uszyć polar? Wybierz materiał o gramaturze do 300 g/m2. Będzie miał lepsze właściwości izolacyjne.
Materiał na spodnie i marynarki lub garnitur
Tutaj idealnie sprawdzą się tkaniny o gramaturze między 200 a 350 g/m2. W przypadku garnituru polecamy materiał o gramaturze nie mniejszej niż 300 g/m2.
Kurtki i płaszcze
Cieplejsze ubrania powinny być szyte z materiałów, których gramatura wynosi od 350 g/m2 wzwyż.
Materiał a gramatura
Biorąc pod uwagę wagę materiału, można wyróżnić:
- materiały lekkie (do 150 g/m2) – szyfon, len, organza,
- materiały o średniej gramaturze (od 150 do 350) – satyna, tafta, poliester, jersey,
- materiały o wysokiej gramaturze (powyżej 350) – jeans, tkaniny obiciowe, grube tkaniny dresowe.